Вхід
» » Чого краще не говорити дітям?

Чого краще не говорити дітям?

Ці відомі всім фрази здаються нешкідливими. Вони перетворилися мало не в штампи вітчизняної традиції виховання. І якби дорослі знали, скільки образи і страху вони приносять маленьким... 

 

 
ПОМИЛКА 1. ПРОГНОЗИ-ЛЯКАЛКИ
Що кажуть дорослі ...
«Не носись - шию звернеш»; «Будеш погано їсти - тебе будь-хто поб'є»; «Не корчи пики - назавжди таким залишишся».
...і чому цього говорити не можна.
«В пам'ять дитині врізається тільки друга частина конструкції: "впадеш", "поб'є", "назавжди залишишся", - каже дитячий психолог Оксана Лисікова. - Тож невдовзі маленький робить висновок, що життя дуже небезпечний захід, де неприємності підстерігають на кожному кроці». Незабаром мама може виявити, що її жвавий малюк «несподівано» став боязким і не допитливим.
Робота над помилками.
Не залякуйте, а намагайтеся зацікавити бажаною поведінкою. Наприклад: «Якщо ти будеш добре їсти, то будеш сильним і зможеш швидко їздити на велосипеді»; «Якщо поспиш вдень - наберешся сил, зможеш довго гуляти в зоопарку».
 
ПОМИЛКА 2. ЗНЕЦІНЕННЯ
Що кажуть дорослі ...
«Не чіпай, зараз знову зламаєш!»; «Дай я краще сама зроблю!».
... і чому цього говорити не можна.
«Ці фрази дитина розуміє як "ти поганий, у тебе ніколи нічого не вийде", - продовжує Оксана Лисікова. - Це буквально руйнує впевненість в собі і своїх силах. В майбутньому така дитина навряд чи захоче спробувати свої сили у спортивній секції або музичній школі».
Робота над помилками.
Роблячи помилки, дитина розвивається і виробляє впевненість в собі. Ми можемо їй допомогти фразами: «Спробуй ще раз!»; «Зламав? Не страшно, зараз полагодимо!».
 
ПОМИЛКА 3. ПОРІВНЯННЯ
Що кажуть дорослі ...
«Маші теж три, а вона вже миє руки сама!»; «Подивися на хлопчика - він ніколи не б'ється!».
... і чому цього говорити не можна.
Дитина починає сумніватися - чи дійсно батьки її люблять? А може, сусідську Машу все-таки більше? І не підуть вони до неї назавжди? В результаті замість «позитивного прикладу» дитина отримує страх і розгубленість, а замість бажання наслідувати сусідській Маші - ревнощі і бажання смикнути її як слід за косичку, щоб не була такою гарною.
Робота над помилками.
«Набагато більш правильна стратегія - влаштувати змагання дитині... з самим собою, - вважає психолог. - Місяць тому вона ще не мила руки сама - а зараз почала; рік назад не вміла кататися на велосипеді - зараз ганяє без "супутників"... Заведіть красивий журнал успіхів і переглядайте його разом з малюком. Нагадування про минулі перемоги підштовхне дитину до нових досягнень».
 
ПОМИЛКА 4. ЗАХВАЛЮВАННЯ
Що кажуть дорослі ...
«Ти у мене найрозумніший (здібний, красивий...); «Куди Сашкові до тебе!».
...і чому цього говорити не можна.
«Постарайтеся хвалити не самого малюка ("Ти у нас самий пречудовий"), а його дії ("Ти відмінно намалював"; "Ти добре все зробив"), - радить Оксана Лисікова. - Інакше дитина виявиться занадто залежною від схвалення оточуючих і буде прагнути до похвали, а не до досягнення мети». Крім того, скоро ваш маленький виявиться в першому дитячому колективі (садку, школі), де навряд чи однолітки тут же кинуться визнавати його "зірковість". А це може стати досить сильним розчаруванням».
 
ПОМИЛКА 5. ЗВИНУВАЧЕННЯ
Що кажуть дорослі ...
«Перестань кричати - у мене зараз голова лопне!»; «У бабусі трохи серце не зупинилося!» і т.п.
...і чому цього говорити не можна.
Дитина сприймає все буквально. Чутливі і емоційні дітки можуть перетворитися в мовчазних тихонь - адже через будь-який відкритий прояв емоцій у матусі може розлетітися на шматки голова! Карапузи спритніше поекспериментують з висотою і гучністю криків, переконаються, що голови-серця у всіх цілі, і почнуть ігнорувати всі ваші заклики. Пізніше ці діти навряд чи поспівчувають вам під час хвороби - адже мама стільки разів жартувала, що їй боляче...
Робота над помилками.
Кращий спосіб справитися з розбурханим карапузом - переключити його увагу на гру. Носиться по квартирі з первісними криками - підійдіть і шепніть що-небудь на вушко. Дитина зацікавиться і через кілька секунд охоче змінить «кричалки» на «шепталки».
 
ПОМИЛКА 6. УЛЬТИМАТУМ
Що кажуть дорослі ...
«Не з'їси суп - торта не дам»; «Не прибереш іграшки - мультика не побачиш»;
...і чому цього говорити не можна.
Ваш маленький все схоплює на льоту, правда? Ви хочете через пару років почути: «Не даси тістечко - суп їсти не буду»; «Вчити букви?! Тоді купи о-о-он ту машину! »?
Робота над помилками.
«Якщо привчати до режиму виходить тільки через ультиматум, покличте на допомогу гру, - пропонує Оксана Лисікова. - Наприклад, суп - це море, в якому плавають кораблики-овочі. Ваш "китеня" охоче їх "проковтне"». 
 
ПОМИЛКА 7. ШАНТАЖ ЛЮБОВ'Ю
Що кажуть дорослі ...
«Я тебе такого не люблю!»; «Ну і хто з таким замурзаним дружити буде?»; «Не будеш слухатися - любити не буду!».
...і чому цього говорити не можна.
Ще жодного малюка ці фрази не змусили вести себе добре. «Навпаки, дитина починає відчувати сильний страх і розгубленість, - пояснює психолог. - І намагається повернути мамин інтерес будь-якими доступними способами - тобто капризами і істериками. Адже дитина підсвідомо відчуває, що любов мами або її відсутність для нього питання виживання, тут вже не до хороших манер! "Не кажучи про те, що шантаж любов'ю може привести до низької самооцінки на довгі роки: дитина запам'ятає, що сама по собі вона любові не заслуговує, ну хіба тільки якщо буде виконувати всі побажання оточуючих.
Робота над помилками.
Найважливіше для мам «граматичне» правило: по відношенню до малюка слово «люблю» з часткою «не» не вживається. Винятків з правила немає.
10-09-2014, 23:48
Додав: sofi
Переглядів: 398
Рейтинг:
  
.
Залишити коментар
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
b
i
u
s
|
left
center
right
|
emo
url
leech
color
|
hide
quote
translit
Код:Включіть це зображення для відображення коду безпеки
оновити, якщо не видно коду
Введіть код: