Вхід
» » Роль гри у розвитку особистості дитини

Роль гри у розвитку особистості дитини

Так само, як для кожного дорослого важлива його робота, дитині необхідна гра. Через гру дитина знайомиться з навколишнім світом, з відносинами між людьми. Гра у розвитку дошкільнят має одну з головних ролей, оскільки саме в ній ми бачимо проекцію мислення, уяви малюка, його схильності та інтереси.

Роль гри у розвитку особистості дитини 

Як гра впливає на розвиток особистості дитини?

 • У грі дитина вчиться спілкуватися і взаємодіяти з однолітками, набуває нові якості, які потрібні для успішного спілкування.
 • На здатність самій придумувати різні ігри впливає уява дитини. Чим краще розвинена уява, тим більше цікавих ігор дитина придумає. До тих, хто вміє складати цікаві ігри, тягнуться інші діти, а це розвиває в дитині комунікабельність, товариськість, робить її лідером серед певної групи малюків.
 • Гра - це найцікавіше в житті кожної дитини, тому саме в ігровій формі розвиваються найбільш потрібні для подальшого життя якості: підпорядкування правилам, відповідність взятої на себе ролі, розвиток пам'яті, цілеспрямованість.
 • У грі ми часто відзначаємо відображення наших дорослих стосунків, оскільки, навіть граючи в «магазин», одна дитина буде вести себе розмірено, ввічливо, а інша буде сваритися і з'ясовувати відносини. Дошкільник не може сам придумати таку тактику поведінки - напевно це проекція ваших стосунків з іншими людьми. Можливо, багатьох нюансів у своїй поведінці ви не помічаєте, але по тому, як дитина поводиться у грі, можна відзначити деякі відхилення в негативну сторону. Змініть свою поведінку і стиль гри також зміниться.
 • Надзвичайно важлива гра, як засіб розвитку відповідальності, зіставлення думок з діями, прорахунку можливих наслідків, уважності, розвитку довільного сприйняття. За допомогою гри дитина вчиться керувати своїми емоціями, поведінкою, зіставляти їх з поведінкою інших дітей.
 • Дитина швидко зрозуміє таку істину: щоб грати з іншими дітьми, потрібно дотримуватись правил гри. В силу свого завзяття до спілкування з однолітками, дитина вчиться бути дисциплінованою, що вимагає від неї чимало зусиль.
 • Особливо важлива роль гри в розвитку особистості-лідера і особистості-веденого, адже ці якості одні з головних у житті. Якщо ваша дитина лідер, вона відразу ж візьме ініціативу на себе, запропонує масу варіантів різноманітності гри, прийме «командування» у свої руки. Якщо ж ваш малюк - ведений, то він буде бездоганно підкорятися правилам, які придумали інші. Якщо вам не по душі відомість своєї дитини, навчайте її бути лідером, а результати своїх зусиль ви зможете побачити під час гри.
 • Якщо дитина грає з іграшками, то це вдалий випадок для того, щоб навчити дитину ділитися ними, викорінити жадібність, а також привчити її прибирати за собою.
 • У грі у дитини краще розвивається мислення, вміння прораховувати свій наступний крок, передбачати поведінку іншої людини.

Різноманітність ігор

Поки дитина не піде в садок, тобто приблизно до 3-х років, у неї немає як таких знань про те, що таке гра. Точніше гра у неї є, але вона на рівні елементарного. Коли у дитини буде достатній словниковий запас, певний життєвий досвід, однолітки навколо - ось тоді і можна говорити про гру, як засіб розвитку, оскільки саме колективна гра, придумана й осмислена, має найбільшу цінність.

 • Сюжетно-рольові ігри

Всі ми пам'ятаємо наші дитячі ігри в «лікарню», «магазин», «сім'ю» - ми розподіляли ролі для друзів, а може навіть для всієї рідні, придумували кожному свою чітко відведену роль, уявляли собі сюжет, і з задоволенням грали. Це і називається сюжетно-рольовою грою, адже в самій назві вже закладена суть цієї ігрової діяльності.

Роль гри у розвитку особистості дитини 

Ось тут-то найбільш яскраво виявляється характер малюка, його поняття про стосунки між людьми, про його пристрасті до того або іншого соціального статусу, професії. І навіть якщо якась роль вас насторожила або поведінка дитини вас не задовольняє, пам'ятайте, що поки це гра, дитину не потрібно відволікати. Відзначте собі ті дивні речі, які насторожили вас найбільше, і надалі поговоріть про це з дитиною, з'ясуйте її мотиви - можливо, саме ваша поведінка стала причиною такого виконання ролей.

Сюжетно-рольова гра, як засіб розвитку дитини, має незаперечно важливу роль, особливо у формуванні особистісних якостей і вміння спілкуватися, жити в соціумі. У дитини розвивається уява, оскільки в кожній грі вона вживається в нову роль і повинна повністю відповідати їй.

І якщо з ролями все зрозуміло, то про сюжет доведеться поміркувати. Якщо дитина сама придумає сюжет, напрямок гри - це говорить про її надзвичайно розвинену уяву, уміння мислити широко і творчо, вільно володіти ігровими способами діяльності. Якщо ваш малюк ще не може мислити настільки широко, придумайте сюжет самі.

Але найголовніше - це інвентар, предмети-помічники, які перетворять гру в якусь подобу реального життя. Погодьтеся, грати з реальними таблетками, ляльковим шприцом та скляночками набагато цікавіше, ніж з уявним термометром. Можливо, у вас вдома завалялися старі СРСР-івських гроші - дайте їх дитині, нехай це буде цікавою підмогою для гри в «магазин».

 • Дидактичні ігри

Роль гри у розвитку особистості полягає не тільки у формуванні тих або інших почуттів і якостей дитини, але і в пізнанні світу малюком, його навчання елементарним, але настільки необхідним знанням про форми, про колір, про величину, про простір.

Дидактичні ігри спрямовані більше на навчання, ніж розвагу. Але завдяки яскравим кубикам, фігуркам, розвиваючим іграшкам, дитина із задоволенням береться за гру, навчаючись групувати предмети, попередньо порівнявши їх за заданими критеріями: за призначенням, за зовнішніми ознаками (жовті предмети до жовтих, або кубики в одну корзинку, а кульки в іншу).

Завдяки дидактичним іграм у дитини розвивається увага, зосередженість, наполегливість, розвиваються пізнавальні здібності, через гру він швидше навчиться розрізняти предмети.

 • Рухливі ігри

Рух - це життя! А в дитинстві нам і не треба було про це говорити, тому що будь-яка дитина не може всидіти на місці - вона любить бігати, стрибати, ховатися. Надмірну активність дітей потрібно направляти в правильне русло, тобто у гру.

Всі ми прекрасно знаємо гру зі стільцями, кількість яких на 1 менше від числа гравців. Поки грає музика, діти танцюють навколо стільців, але як тільки музика зупиняється - кожен повинен сісти на стілець. Той, кому стілець не дістався, вибуває з гри. Цікава рухлива гра, яка виробляє в дитині прагнення до мети.

Роль гри у розвитку особистості дитини 

Роль рухливої гри у розвитку дитини полягає в тому, щоб допомогти їй розвивати швидкість в рухах і в мисленні, дисциплінованість і вміння грати за правилами. До того ж, саме в рухливих іграх дитина часто бачить підступність і бажання «йти напролом» у інших учасників. Якщо ви помітите, що ваш малюк робить так само, поясніть йому, що невихованість і грубість можна перемогти хитрістю.

Рухливі ігри - це відмінний спосіб відвернути рухомого малюка від капостей, або ж розкріпачити тихоню.

Іграшки - основна цінність

Роль гри у розвитку особистості дитини 

Звичайно, грати можна і без іграшок, але це те ж саме, що їсти відразу зі сковорідки, без тарілки, виделки та ложки - процес однаковий, але з додатковими елементами набагато простіше, а у випадку з іграшками в рази цікавіше і більш захоплююче.

Існує уявне розділення іграшок на «дівчачі» і «хлопчачі», але не варто обмежувати дитину, не купуючи дівчинці конструктор, або забороняючи хлопчику грати з ляльками. У кожного малюка є свій уявний світ, і він має право обирати ті іграшки, які йому до душі. Варто щоразу дарувати дитині іграшки різних призначень, щоб її внутрішній світ збагачувався, і дитинство ставало все цікавішим з кожним разом.

 • Ляльковий будинок

Ми звикли, що з ляльками вовтузяться тільки наші дочки, але у синочків теж повинні бути хоча б 2 ляльки, щоб вони могли грати з ними в сюжетно-рольові ігри. Щоб дитина переносила ваш побут в гру з лялькою, їй потрібні всі ті речі, якими ви користуєтеся вдома, але в ляльковому варіанті - будинок, меблі, посуд, одяг, господарські та косметичні предмети.

Роль гри у розвитку особистості дитини 

 

 • Конструктори, пазли

Якщо конструктори і трансформери більше для хлопчиків, то пазли подобаються всім.

Постараємося визначити роль гри у розвитку дитини на прикладі конструкторів: ми можемо помітити дивовижні здібності малюка з одних і тих же деталей кожен раз конструювати щось нове, до чого навіть дорослий не додумався б. Деякі хлопці здатні годинами сидіти над лего і конструювати замки, фортеці, машини, а потім грати з ними, як з цілим уявним світом. Конструктори і трансформери розвивають уяву та дрібну моторику рук. А якщо ви купите не просто набір деталей, але ще і з різними методами і способами їх з'єднання, тоді ви побачите справжнє щастя в очах дитини, тому що тепер у неї є більший простір для польоту фантазії, можливість навчитися тримати в руках ключ, працювати з гайками.

Роль гри у розвитку особистості дитини

А от складати пазли люблять навіть дорослі, оскільки це дуже захоплююче заняття, здатне зайняти людину не на одну годину. Головне - підібрати цікаву картинку, адже малюкові більше до душі складати героїв мультфільму, ніж природу. Ви, як батьки, напевно, знаєте улюблених персонажів своєї крихітки - ось і купуйте малюкові пазл для початку з великими деталями. Ігри з пазлами розвивають в дитині надзвичайну уважність, посидючість, прагнення, бажання довести справу до кінця. У результаті у батьків є вільна година, а малюк розвивається завдяки красивому пазлу. Не варто купувати пазли з суцільним малюнком, наприклад, море, ліс, поле, оскільки більшість дрібних картинок будуть схожі, і навіть дорослій людині буде важко їх зібрати, не кажучи вже про дитину, а це може відбити у дитини бажання грати з пазлами.

 • Розвиваючі іграшки

Для самих маленьких діточок дуже важливі розвиваючі іграшки, оскільки гра, як засіб розвитку навичок малюка ще не може бути розглянута, адже дитина навряд чи зможе брати в ній участь. Тому, діточок потрібно розвивати з допомогою іграшок: музичних, яскравих, великих, красивих, кожна з яких націлена на розвиток того або іншого навику. Як мінімум 2-3 такі іграшки, безперечно, повинні бути у вашої дитини.

Роль гри у розвитку особистості дитини 

8-01-2015, 14:58
Додав: sofi
Переглядів: 835
Рейтинг:
  
.
Залишити коментар
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
b
i
u
s
|
left
center
right
|
emo
url
leech
color
|
hide
quote
translit
Код:Включіть це зображення для відображення коду безпеки
оновити, якщо не видно коду
Введіть код: