Вхід
» » У яких продуктах міститься кальцій

У яких продуктах міститься кальцій

Як відомо, в людському організмі збалансовані і взаємопов'язані різні обмінні процеси. Регулярне вживання продуктів, що містять кальцій, важливо для здоров'я кісткової тканини, зубів, оптимального функціонування судин, м'язів, шкіри, мозку.

Властивості кальцію

Надходження в достатній кількості продуктів, що містять кальцій, особливо необхідно кісткам і зубам. Крім того, корисний макроелемент бере участь у клітинних обмінних процесах, важливий для оптимальної діяльності м'язів, координації рухів. Він усуває знижену здатність крові згущуватися, має протизапальну дію, підтримує нервову систему.

У разі незбалансованого харчового раціону, наявності тих чи інших захворювань організм змушений витягувати кальцій з кісткової тканини, в тому числі щоб задовольнити потребу в додатковій енергії. Так трапляється при порушеннях кальцієвого обміну, коли організм хронічно зневоднений. У результаті розвивається остеопороз, кістки стають пористими, схильними до перелому.

Достатнє надходження продуктів, багатих кальцієм, підвищує стійкість організму до інфекцій, різких температурних змін клімату, зменшує проникність судин, знижує ймовірність підвищення артеріального тиску.

Макроелемент чистить судини, сприяє усуненню холестеринових бляшок. Утворення вапняних відкладень на стінках судин часто пов'язують з надмірним споживанням продуктів, багатих кальцієм. Насправді всілякі захворювання викликає неорганічний різновид елемента. Харчування натуральною їжею без теплової обробки сприяє збереженню і підтримці здоров'я.

Що викликає нестача кальцію

Засвоєнню макроелементу з продуктів харчування і переходу в кісткову тканину сприяє достатня рухова активність. Тому спортсмени, фізкультурники, зайняті регулярною фізичною працею витягують з їжі більшу кількість макроелементу. Дефіцит частіше виявляється при малорухливому способі життя.

З іншого боку, напруга м'язів, відвідування лазні або сауни призводить до неминучого потовиділення, що викликає нестачу кальцію.

Засвоєння порушується в разі дисбактеріозу, захворювань травної системи, нирок, при панкреатиті, гіперфункції щитовидної залози, надмірному надходженні з продуктами магнію, цинку, заліза, калію, натрію, у разі дефіциту вітаміну D, тривалого прийому проносних або сечогінних препаратів.

Нестачу кальцію викликає тетрациклін, провокуючий виведення макроелементу з сечею. Вступаючи в хімічну реакцію, тетрациклін з часом руйнує кістки і зуби, на емалі утворюються характерні жовті плями.

Дефіцит викликає неправильний раціон харчування, зловживання сіллю (хлоридом натрію), цукром, кавою, алкоголем.

Нестача кальцію порушує міцність кісткової тканини. Починають боліти м'язи, під час сну ноги судомить, погіршується здатність крові згущуватися, знижується імунітет.

Підвищений рівень кальцію в організмі

У разі надлишку надходження макроелемента збільшується збудливість нервової системи, обезводжуються клітини сполучної тканини, що знижує їх функціональність.

Підвищений вміст кальцію в організмі викликає розвиток сечокам'яної хвороби, утворення кальцієвих і магнієвих солей.

Збільшується концентрація уратів, солей сечової кислоти. Відкладення в області суглобів, підвищена сольова концентрація в хрящах ускладнюють рухливість, розвивається подагра .

Якщо кальцій підвищений, корисно пити дистильовану або так звану "м'яку" воду, що містить мінімум макроелементу. Вона чудово промиває організм, розчиняє надлишок мінеральних речовин. Курс водолікування варто обмежити двома місяцями.

Норма надходження кальцію

Кожен день з харчуванням дорослий повинен отримувати до 1г кальцію, дитина до 0.8г.

Дана норма враховує, що в харчовий раціон жителів України входять всілякі молочні продукти. Також береться до уваги високий рівень виведення з організму не використаного макроелементу: приблизно 0.75г виділяється з фекаліями, 0.2г з потом і сечею.

У харчуванні жителів країн зі зниженим споживанням молока переважають інші продукти, що містять кальцій: злаки, фрукти, овочі, м'ясо. Природне виведення невикористаного макроелемента істотно менше. В Індії, Японії, Туреччини щоденна норма становить 0.35г.

Кальцій і вітамін D

Крім продуктів, що містять кальцій, для його засвоєння в тонкому кишечнику організму необхідний вітамін D, який синтезується під дією сонячних променів.

Достатній вміст вітаміну D попереджає розвиток остеопорозурахітупародонтозуревматизму. Він необхідний для згортання крові, росту тканин, безперебійної роботи серця, здоров'я нервової системи.

Приблизно 90% вітаміну D синтезується шкірою під дією Сонця. Природному синтезу заважає страх засмагати, інтенсивне користування сонцезахисними кремами.

Засмагати необхідно, але тільки в місцях з чистим повітрям, при максимальній концентрації ультрафіолетових променів, тобто вранці або ввечері.

Усунення дефіциту продуктами харчування або синтетичними вітамінами вимагає від організму певної роботи, тому стверджувати про користь даного підходу важко. Більш того, в ряді випадків прийом штучно збагачених вітаміном D продуктів викликає відкладення кальцієвих солей.

Для усунення значного вітамінного дефіциту потрібно 400-600МЕ в день.

Вітаміном D багаті такі продукти: риб'ячий жир, печінка тріски або палтуса, атлантичний оселедець, скумбрія, тунець, макрель, сирий яєчний жовток, сир твердий, сир кисломолочний, вершкове масло, а також свиняча, яловича, риб'яча або пташина печінка.

Кальцій і фосфор

Для кращого засвоєння кальцію необхідно включати в раціон продукти, що містять фосфор. Значні запаси фосфору сконцентровані в зубах. Достатній синтез вітаміну D підтримує оптимальне співвідношення даних елементів у крові.

Як правило, сучасний житель отримує достатньо фосфору. Він міститься в рибі, м'ясі, сирі, яєчному жовтку, сочевиці, горосі, квасолі, грушах, пшоні, горіхах, хлібі.

У разі надмірного надходження одного фосфору або в поєднанні з кальцієм порушується гормональний контроль, здійснюваний нирками. Поки в крові не нормалізується рівень фосфору, корисний елемент виводиться з сечею. Для забезпечення процесів життєдіяльності організму доводиться витрачати запаси, накопичені в кістковій тканині.

Добова доросла норма фосфору 1.6г.

Фосфор і кальцій містяться в таких продуктах: зелений горошок, боби, селера, свіжі огірки, редис, капуста будь-якого виду, нежирні сири, яблука.

Чудовим джерелом даних елементів вважається вівсянка. Перед приготуванням, її варто замочити в холодній воді на 3-4 години.

Вміст кальцію в молочних продуктах

Традиційне джерело кальцію і білка - молочні продукти. Насамперед, молоко, йогурт, сметана.

Дітям для отримання рекомендованої добової норми досить пари склянок молока в день. Молоко можна замінювати йогуртом.

Багато кальцію містять наступні молочні продукти: сири, згущене молоко, кефір, йогурт, сметана, сир кисломолочний. Особливо багато корисного макроелементу у твердих сортах сиру.

Вміст кальцію в 100г молочних продуктів представлено в Таблиці 1:

Продукти, крім молочних, які містять найбільше кальцію

Деякі прихильники здорового харчування переконані, що дорослим молоко шкідливе. Через нього в організмі утворюється кислота. Поступаючий з продуктами кальцій витрачається на нейтралізацію кислого середовища.

Більше того, кальцій, що міститься в молоці не притаманний людському організму. На його засвоєння витрачається маса енергії та кальцієвих запасів з кісток і зубів.

Крім того, молочний продукт сир, багатий кальцієм, містить багато жирів і солі, що не корисні здоров'ю. Тому як джерело необхідного елемента прихильники здорового способу життя вибирають інші продукти.

Особливо багато корисного макроелементу в кунжуті, фундуку, мигдалі, волоських горіхах, арахісі, куразі, родзинках, насінні соняшнику та гарбуза.

Досить високий вміст у яблуках, абрикосах, вишнях, смородині, агрусі, винограді, апельсинах, динях, полуниці, суниці.

У молочному шоколаді в порівнянні з гірким міститься більше корисного елементу, він входить до складу какао-порошку, а також чорного і білого хлібу.

Багато кальцію містять овочі: соя, бобові, листова і зелена капуста, петрушка, квасоля, шпинат, селера, зелена цибуля, морква, салат, картопля.

Кальцій, що міститься в капусті  засвоюється краще молочного. З іншого боку, капуста при однаковій вазі з молочними продуктами відрізняється більшим обсягом. Щоб отримати рекомендовану норму, доведеться гарненько наповнити шлунок.

Крім того, до складу листових овочів входить щавлева кислота, що зв'язує корисний елемент і це заважає його засвоєнню.

Надмірне вживання продуктів, що містять білок, закисляє організм, від чого маса корисного елементу виводиться з сечею. Організм змушений витрачати запаси з кісткової тканини.

Вміст кальцію в 100г різних продуктів представлено в Таблиці 2 :

Усунення дефіциту кальцію яєчною шкаралупою

Якщо з різних причин не хочеться вживати аптечні комплекси, що містять вітаміни і мінерали, можна самостійно приготувати харчову добавку з шкаралупи курячих яєць.

Яєчна шкаралупа на 90% складається з карбонату кальцію. Синтезований з органічної та неорганічної різновидності корисного елементу, він практично повністю засвоюється людським організмом. Отриманий в результаті фосфат кальцію зміцнює кісткову тканину і зуби. Шкаралупа також містить фосфор, мідь, цинк, залізо, марганець.

Вважається, що лікувальний ефект шкаралупи сирих яєць вище, але потрібно бути впевненим, що птах не заражений сальмонелою. Сальмонели гинуть при підвищенні температури. Приміром, щоб гарантовано не заразитися, досить розігрівати їжу 10 хвилин при температурі +75 С.

Рецепт 1. Гарненько вимити сире яйце, шкаралупу прокип'ятити 15-20 хвилин, відокремити плівку. Висушити, змолоти в кавомолці. Разово вживати шкаралупу 3-5 яєць. Після прийняти 1 ст.л. риб'ячого жиру, багатого вітаміном D.

Рецепт 2. Отриманий з трьох яєць порошок залити соком одного лимона, помістити на нижню полицю холодильника. Коли шкаралупа розчиниться, приймати по 1ч.л. два рази на день. Кислий склад полегшує всмоктування елемента в кишечнику. Замість лимонного соку можна використовувати журавлину, іншу кислу ягоду. Для поліпшення смаку додати 1 ст.л. меду.

Кальцій після теплової обробки продуктів

Термообробка їжі перетворює корисну органічну різновидність в неорганічний стан. Вона не засвоюється, викликає утворення каменів у нирках, жовчному або сечовому міхурі.

Молочні продукти з магазину, всілякі суміші для маленьких дітей проходять пастеризацію і тому містять неорганічний кальцій.

Органічним кальцієм багаті сирі овочі, фрукти, насіння, а також парне коров'яче молоко, недоступне міським жителям.

Маса органічного кальцію в материнському молоці. При природному вигодовуванні у дитини швидше з'являються зуби, вона менше схильна до рахіту, ніж при харчуванні штучними сумішами.

Продукти, що розчиняють неорганічний кальцій

Крім теплової обробки продуктів, засвоєнню корисного елементу перешкоджає зловживання сіллю, велика кількість в раціоні цукрів і крохмалю з борошняних виробів.

Опинившись в крові, неорганічний вид макроелементу скупчується на стінках вен черевної порожнини і заднього проходу, де швидкість кровотоку знижена. Недостатній просвіт судин провокує розвиток пухлин.

Печінка, очищаючи кров, направляє неорганічний елемент в жовчний міхур, де він поступово накопичується. Залишки неорганічного кальцію переносяться кров'ю в нирки, сечовий міхур, від чого утворюються пісок і камені.

Буряковий сік містить всього 5% кальцію і значна кількість елементу-антагоністу - натрію. Прийом соку буряка очищає кров, розчиняє кальцієві відкладення на стінках судин, викликаючи збільшення просвіту, зниження артеріального тиску і навантаження на серцевий м'яз.

Крім того, сік містить хлор, стимулюючий роботу лімфатичної системи, очищающий печінку, жовчний міхур і нирки.

Свіжоприготований буряковий сік перед вживанням витримати при кімнатній температурі дві години, щоб видалити леткі сполуки. Спочатку очищення розбавляти морквяним або яблучним соком. Приймати щодня 250-300 мл бурякового соку.

При іншій схемі лікування приймати три рази на день склянку суміші бурякового, морквяного і огіркового соків.

Для усунення надлишку сечової кислоти, розчинення каменів у нирках корисно три рази на день приймати сік одного лимона, розбавлений половиною склянки води.

29-06-2014, 23:26
Додав: sofi
Переглядів: 9753
Рейтинг:
  
.
Коментарі 1
Лена 3 червня 2015 16:33
я сколько мужа не старалась кормить так, чтобы он почерпнул достаточно кальция из продуктов - не получается. ребенка легче заставить чем мужика. Потому уже по совету терапевта купила ему Протекту. Там и не только кальций, но и другие витамины, и Д3, что важно для усваивания.
Цитувати          1
Залишити коментар
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
b
i
u
s
|
left
center
right
|
emo
url
leech
color
|
hide
quote
translit
Код:Включіть це зображення для відображення коду безпеки
оновити, якщо не видно коду
Введіть код: