Вхід
» » Що таке Адаптогени ?

Що таке Адаптогени ?

Однією з головних проблем нашого сучасного світу є нестача енергії, яка необхідна кожній людині. Не сильно помилюся, якщо припущу, що кожному з нас знайомий стан, що характеризується як «занепад сил». Коли в слідстві великої втоми, у нас настає апатія і повну байдужість до навколишньої  дійсності. Добре, що такий стан не буває довгим, і відпочивши, ми з новими силами «кидаємося в бій». І все ж, як підтримати наш організм, як допомогти йому краще справлятися з навантаженнями сучасного світу? 

 

 

І тут найбільш доцільно використання природних енергетиків - адаптогенів, препаратів рослинного і тваринного походження, що володіють тонізуючою і стимулюючою дією. 
Їх терапевтичний ефект особливо помітний на тлі втоми, а сам механізм дії адаптогенних препаратів пов'язаний з їх активним впливом на обмінні процеси, що відбуваються в нашому організмі . До безумовних переваг природних адаптогенів є їх мала токсичність, відсутність у людини негативних наслідків і звикання до них в наслідку їх тривалого застосування, широкий спектр терапевтичної дії. Рослинні адаптогени підвищують рівень фізичної працездатності у здорових людей, стійкість організму до різних негативних впливів на нього, знімають загальне відчуття втоми і покращують самопочуття. Під дією адаптогенів, при виконанні будь-якої фізичної м'язової роботи, наш організм найбільш економно витрачає свої енергетичні ресурси. А це саме те, що нам необхідно, щоб якомога довше залишатися в гарній фізичній формі. 

 

Цікава історія появи адаптогенів в нашому житті. «Корінь-життя» женьшень прийшов до нас з китайської медицини, де він активно застосовувався з незапам'ятних часів. 
Цілющі властивості левзеї (маралів корень) відкрили набагато пізніше, спостерігаючи за маралами, які шукали цей корінь в свій шлюбний період. 
Досвідчені сибірські мисливці знали, що маючи при собі лимонник китайський, можна цілий тиждень обходитися без їжі, при цьому не втрачаючи працездатності. 
Елеутерокок і аралію, як лікарські рослини, відкрили для нас жителі Далекого Сходу і Сибіру. 
А неокостенілі роги (панти) плямистого оленя використовують у народній медицині країн Східної Азії вже більше 2000 років!

 

Що таке Адаптогени ?

 

Давайте спробуємо класифікувати найбільш відомі адаптогенні препарати за їх походженням. 

 

Препарати рослинного походження:

 

Настоянка і рідкий екстракт женьшеню, настоянка аралії, рідкий екстракт елеутерококу, настоянка лимонника, рідкий екстракт левзеї, сапарал, екдистерон, настоянка і рідкий екстракт ехіноцеі, екстракт рідкий родіоли рожевої, настоянка заманихи, настоянка стеркуліі, иммунал.

 

Препарати тваринного походження:

 

Пантокрин, рантокрін, пантогематоген (екстракти з неокостенілих рогів плямистого оленя або марала). Продукти бджільництва (стільниковий мед, маточне молочко, квітковий пилок, перга, прополіс).

 

Препарати мінерального походження:

 

Муміє. 

 

Тепер давайте зупинимося і розберемо особливості кожного адаптогенного препарату окремо.  

Женьшень.

 

 

Препарати на основі женьшеню перешкоджають розвитку втоми і загальної слабкості, надають тонізуючу дію на організм, підвищують працездатність, активізують обмін речовин, сприятливо впливають на стан печінки і покращують кольоровий зір. 
Для женьшеню яскраво виражена сезонність дії - найбільш ефективний він в осінньо-зимовий період. В інший час року слід приймати його в менших кількостях, а ще краще взагалі відмовитися від його застосування, замінивши будь-яким іншим адаптогенним препаратом. Відомі випадки, коли літні прийоми препаратів женьшеню давали ефект, прямо протилежний очікуваному. У інших адаптогенний рослин сезонність їх дії помічена не була. 
Найчастіше препарати женьшеню випускаються у вигляді настоянки або порошку в таблетках і капсулах. Настоянку вживають 1-2 рази на день по 15-25 крапель з невеликою кількістю питної води. Тривалість курсу - від двох тижнів до місяця. Перерва між курсами не менш двох тижнів. 

 

Елеутерокок. 

Що таке Адаптогени ?

 

Екстракт елеутерококу застосовується за тими ж свідченнями, що і препарати женьшеню. Але разом з тим, елеутерокок є сильнішим антигипоксичним, антистресовим, радіозахисним і антитоксичним засобом, в порівнянні з тим же женьшенем. Помічено також здатність елеутерококу підвищувати гостроту зору і покращувати кольоровий зір. Хороші результати дає застосування екстракту елеутерококу при профілактиці простудних захворювань, що робить його незамінним в зимово-весняний період. 
Екстракт елеутерококу застосовують у першій половині дня, 1 раз по 10-15 крапель. Тривалість курсу - щонайбільше місяць, перерва між курсами - не менше ніж двох тижнів. Необхідно звернути увагу на те, що застосування тривалий час великих доз (25-40 крапель) екстракту, може призвести до стрибка артеріального тиску, з усіма витікаючими звідси наслідками. 

Лимонник китайський. 

Що таке Адаптогени ?

 

Відмінною особливістю лимонника, в порівнянні з іншими адаптогенами, є його великий вплив на процеси збудження в центральній нервовій системі, який не поступається за силою своєї дії багатьом допінговим препаратам. Цю якість лимонника доцільно використовувати в змагальний період, коли може знадобитися мобілізація всіх ресурсів організму. Крім того, лимонник використовується в якості своєрідного біостимулятора дихальної та серцево-судинної системи, для підвищення працездатності, для прискореного відновлення організму після великих фізичних навантажень. Препарати лимонника китайського здатні покращувати зір при короткозорості, глаукомі та інших очних захворюваннях. Протипоказаний при гіпертонії, нервовому перезбудженні і бессонице. 
Приймають лимонник китайський, найчастіше, у вигляді настоянки, таблеток, порошку і самого насіння. Точне дозування настоянки лимоннику підбирається строго індивідуально, досвідченим шляхом і починається з 10-15 крапель. Приймати препарат потрібно 1 раз на день вранці, за 30 хвилин до їжі. 

Родіола рожева (Золотий корінь). 

Що таке Адаптогени ?

 

Відмітна особливість родіоли рожевої полягає в її впливі на серцевий м'яз і поперечно-смугасту м'язову тканину, що дозволяє збільшити м'язову силу і витривалість вже після одноразового застосування радіоли. Підсилює обмін речовин на клітинному рівні, оптимізує відновні процеси в центральній нервовій системі, поліпшує зір, підвищує працездатність. А за силою свого тонізуючий і загальнозміцнюючий впливу на організм родіола рожева вважається найсильнішим з усіх адаптогенів. 
Препарат з родіоли рожевої зазвичай випускається у вигляді спиртового екстракту. Приймати його потрібно в першій половині дня, за 30 хвилин до їжі. Рекомендована початкова доза - 10 крапель, поступово на протязі місяця можна збільшувати до 30 крапель. Тривалість курсу - місяць, далі перерва не менше двох тижнів. 

 

Левзея сафлоровидная (маралів корінь). 

Що таке Адаптогени ?

 

Відмітна особливість левзеї від інших адаптогенів - це її анаболічна активність. Іншими словами, левзея сприяє нарощуванню м'язової маси тіла. Особливо це актуально для спортсменів і людей, що виконують важку фізичну роботу. Тривалий прийом левзеї благотворно позначається на стані печінки, поліпшує склад крові (підвищується вміст гемоглобіну, збільшується кількість еритроцитів і лейкоцитів). Необхідно також відзначити, що левзея сафлоровидна має м'яку судинорозширювальну дію, в слідстві чого збільшується просвіт судинного русла і починається більш ефективна робота серцевого м'яза, яка виконує той же обсяг роботи при меншій частоті серцевих скорочень. І на завершення хороша новина для чоловіків - левзея допоможе збільшити їх сексуальну активність. 
Зазвичай левзея здійснюється у вигляді спиртового екстракту. Її прийом мало відрізняється від прийому інших адаптогенів - по 20-30 крапель, 1-2 рази на день, за 30 хвилин до прийому їжі. 

Аралія маньчжурська. 

Що таке Адаптогени ?

 

По своїй дії препарати з цієї рослини практично є аналогом женьшеню. Однак у аралії маньчжурської є і своя відмінна особливість - вона допомагає знижувати рівень цукру в крові, що дозволяє використовувати її при лікуванні цукрового діабету. В іншому, дія аралії на організм аналогічна більшості адаптогенів. Єдине що хотілося б відзначити, це тонізуючу дію аралії, яка за своєю силою поступається лише родіолі рожевій, і відповідно, перевершує всі інші адаптогени. 
аралії маньчжурської випускається зазвичай у вигляді настойки коренів, а також таблеток «Сапарал». Приймають настоянку по 15-30 крапель, 1-2 рази на день. Таблетки «Сапарала» потрібно приймати після їжі по 0,05 г, 1-2 рази на день. Тривалість прийому - від двох тижнів до місяця, потім необхідно зробити перерву. Взагалі необхідно сказати, що адаптогенні властивості таблеток «Сапарал» ще до кінця не вивчені, а тому має сенс бути стриманими при їх застосуванні. 

Стеркулія платанолистна. 

Володіє найбільш м'якою, в порівнянні з іншими адаптогенними препаратами, психостимулюючою дією. Застосовують настоянку стеркуліі при перевтомі, при розумовій та фізичній втомі, при зниженні м'язового тонусу, загальній слабкості і після перенесених інфекційних захворювань. 
Зазвичай виробляється у вигляді спиртової настоянки з листя рослини. Приймають по 15-30 крапель, 1-2 рази на день. Тривалість курсу прийому препарату - не більш місяця. 

Заманиха висока. 

За своїми властивостями і силі тонізуючого дії, заманиха дуже близька до женьшеню, але в той же час поступається йому та іншим адаптогенним препаратам по своїй ефективності. 
Випускається у вигляді настоянки з коріння цієї рослини. Приймається по 15-30 крапель, 1-2 рази на день. 

Пантокрин. 

Найбільш відомий препарат з пантів оленів, який випускається у вигляді спиртового екстракту, звичайних пігулок і ампул для ін'єкцій. Застосовується при підвищених фізичних навантаженнях, для прискореного відновлення після них, при перевтомі, при виникненні астенічних і неврастенічних станів організму, гіпотонії. 
Рекомендована доза: 15-30 крапель або 1-2 таблетки, 2 рази на день, за 30 хвилин до їжі. Курс - від двох тижнів до місяця.

 

 

Тепер поговоримо про протипоказання при застосуванні рослинних адаптогенів. Насамперед, не слід застосовувати ці препарати при безсонні, підвищеній нервового збудженняі, порушеннях серцевої діяльності (гіпертонії, інфаркті міокарда, підвищеному артеріальному тиску), гострих інфекційних захворюваннях і пропасниці. Дуже обережно потрібно приймати адаптогени в спеку, оскільки вони піднімають температуру нашого тіла. Не рекомендується приймати адаптогени вагітним і годуючим груддю жінкам, а також дітям до 12 років, оскільки ще не сформувалися основні фізіологічні системи їхнього організму і будь-яке їх стимулювання вкрай не бажане. Прийом адаптогенних препаратів літніми людьми повинен здійснюватися тільки за призначенням і під контролем лікаря. І як загальне правило:  необхідно пам'ятати про те, що всі адаптогени слід приймати в першій половині дня, щоб уникнути порушення сну. 

 

І ще кілька практичних порад щодо застосування адаптогенний препаратів.
Важливо пам'ятати і враховувати, що анаболічну дію рослинних адаптогенів виявляється лише на тлі тренувального впливу, а тому їх потрібно застосовувати при адекватних фізичних навантаженнях. При цьому дуже важливо дотримуватися їх правильного дозування і тимчасових інтервалів прийому. Крім того, для попередження звикання до них, необхідна періодична зміна адаптогенів. Ні в якому разі не потрібно приймати адаптогенні препарати 2-3 рази на день. Найбільш оптимальним є одноразовий ранковий прийом, який найбільш гармонійно вписується в наші біоритми. Рекомендовані, для кожного з перерахованих адаптогенів, дози строго орієнтовні і служать лише  точкою для підбору індивідуальної дози, яка може сильно відрізнятися як в одну так і в іншу сторону. При підборі дози дослідним шляхом, необхідно орієнтуватися на свої внутрішні відчуття, при яких активізуючий ефект був би максимальний, але в той же час ніяких проблем в процесі сну не виникало. Це і буде Ваша оптимальна доза. 

 

Хочеться сподіватися, що при правильному і обережному застосуванні, ці чудові природні енергетики - адаптогени, стануть Вашими вірними друзями і помічниками на всьому життєвому шляху, допомагаючи долати труднощі і відновлюючи Ваші сили. Здоров'я Вам! 

9-09-2013, 02:30
Додав: sofi
Переглядів: 2286
Рейтинг:
  
.
Залишити коментар
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
b
i
u
s
|
left
center
right
|
emo
url
leech
color
|
hide
quote
translit
Код:Включіть це зображення для відображення коду безпеки
оновити, якщо не видно коду
Введіть код: